Rozporządzenie rady UE dotyczące obowiązkowych informacji mających znaleźć się na etykietach produktów spożywczych zawęża informacje, do uśrednionych norm żywieniowych (zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla diety 2000 kcal). Informacje, które mają znaleźć się na opakowaniu, są ograniczone przez jego wielkość, przez co dostęp do nich nie jest stały. Ponadto część konsumentów nie zna terminów i nie będzie potrafiła korzystać z etykiety.Nie istnieje możliwość stworzenia opakowania, które spełniałoby potrzeby wszystkich użytkowników.
Funkcjonowanie aplikacji zakłada możliwość uczestnictwa w prowadzeniu diety lekarzowi lub dietetykowi. Pierwszym krokiem przy kontakcie z aplikacją jest wprowadzenie danych, przy pomocy, których będzie ona personalizować informacje, zarówno te dostępne dla użytkownika, jak również te, które posłużą jej do prowadzenia diety oraz obliczania bilansu. Opcjonalnie dane może wprowadzać lekarz lub sam użytkownik. W pierwszym przypadku ich zakres będzie szerszy i zapotrzebowanie na każdy ze składników odżywczych ustalane indywidualnie na podstawie badań. W drugim to użytkownik wprowadza dane. Są to podstawowe informacje dzięki, którym aplikacja w przybliżeniu będzie mogła obliczyć zapotrzebowanie:
1.Wiek, waga, wzrost, stopień aktywności fizycznej,
2.Alergia lub nietolerancja pokarmowa, stan zdrowia (choroby, czy w tym wypadku ciąża),
3.specyficzne preferencje dotyczące spożywania lub wyłączania pewnych produktów z diety, alergia lub nietolerancja pokarmowa
Na poziomie podstawowym aplikacja informuje nas czy dany produkt jest wskazany, niewskazany lub zabroniony (np. alkohol w ciąży, lub mleko przy nietolerancji laktozy). Produkt od razu po zeskanowaniu pod wpływem komunikatuo zgodności lub niezgodności z dietą można dodać do naszej wirtualnej lodówki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz